TR | EN

ÇEVRECİ VE GÜVENİLİR LPG

LPG sifir sera gazi üreten biryakit türü degildir. Ancak, gerçek sera gazi azaltimini saglamaya önemli ve ivedi katkilarda bulunabilir.

LPG  bazi özellikleri  ile günümüzde sundugu temiz yanma avantaji nedeniyle çaginin ötesinde bir bulus olarak görülebilir. Bugünki teknoloji kullanilarak bile bir çok endüstri için Kyoto sera gazi azaltim hedeflerini asabilmektedir.

Tasinabilir olmasi ve temiz yanma özelligi sayesinde evsel kullanim için mükemmel bir yakit olup gelismekte olan ülkelerde daha fazla bulunmasi üç açidan fayda saglayabilir. Dramatik bir biçimde insan sagliginin ve refahinin gelismesine katkida bulunur; siyah karbon ve yavas sera gazi emisyonlarini indirger; karbon yataklarini koruyacak ormancilik ve arazi kullanimi uygulamalarinin degistirilmesine yardimci olabilir.

Geleneksel enerji kaynaklari ile mukayese edildiginde, LPG kullanildigi hemen hemen tüm uygulamalarda (suisitma, hava isiticilari, ocak, sanayi kazanlari, tasimacilik) daha düsük sera gazi emisyonlari ve zehirli gazlar üretir. Hemen hemen tüm en düstrilerde sera etkisini karsilamaninbir yolu olarak temiz yanan LPG kullanimina geçmek sansi mevcuttur.

Iklim degisimi politikalari uygulanirken, azalan herton sera gazi özellikle havaya verilen emisyonlar açisindan önemli faydalar saglar. LPG, sera gazi emisyonu miktarini azaltma hedeflerini karsilama veya bu hedefleri asma konusunda birçok endüstriye muntazam firsatlar sunmaktadir. Olagan çözümlerden farkli çözümler arayan politika yapicilar LPG kullanimini dikkate almalidir.