TR | EN

AMACI VE YAPISI

Türkiye LPG Dernegi, Likit Petrol Gazi (LPG) dagitimi ve satisi alanlarinda faaliyet gösteren firmalar arasinda isbirligi ve dayanismayi saglamak amaciyla 28 Mart 1972 tarihinde 14 üye ile kurulmustur.

Türkiye LPG Dernegi, daha temiz ve saglikli yasanabilir Türkiye ve dünya için, çok amaçli ve çagdas bir enerji kaynagi olan LPG'nin kullanimini arttirmaya çalisir. Bu çerçevede, Likit Petrol Gazi (LPG) sektörünün sorunlarini duyurmak; sektöre yönelik etik kurallarin olusturulmasina ve yerlestirilmesine katki saglamak; üyelerinin yürürlükteki mevzuata uygun çalisma kosullarini olusturmalarina yardimci olmak gibi islevleri üstlenmistir.

Dernek amacini gerçeklestirmek için asagidaki faaliyetlerde bulunur:

 • LPG’nin temini, depolanmasi, nakliyesi ve kullanilmasi sirasinda dogacak sorunlarin giderilmesi maksadiyla gerekli çözümleri arastirir ve gerektiginde bu sahayi düzenleyen mevzuat ile ilgili eksiklikleri gidermek için yetkili idari kuruluslar ile birlikte çalismalar yapar ve yeni mevzuatin olusmasina ve yerlesmesine yardimci olur.
 • LPG piyasasini düzenleyen kanun ve ilgili mevzuatin hazirlanmasinda üyelerin görüslerini, düzenleyici ve denetleyici kuruluslara iletir. Üyelerinin bu konudaki yaklasimlarini savunur ve süreci takip eder.
 • LPG piyasasinda faaliyet gösteren üyelerin ve bu sektörde çalisan elemanlarin teknik ve mesleki bilgilerini arttirmak ve kullanicilari bilinçlendirmek maksadiyla yurt içinde ve disindaki konu ile ilgili gelismeleri de dikkate alarak seminerler ve toplantilar düzenler. Yeni gelismeleri bilimsel arastirma sonuçlarini üyelerine bildirir; ilgili yüksek ögretim kurumlari ile temasa geçerek bilimsel ve teknik arastirma yapar ve yaptirir.
 • Dernek amaci paralelinde mesleki konularda üyelerine duyuru, süreli  yayinlar, brosür, kitap ve benzeri yayinlari yapar ve iletir.
 • LPG ile ilgili olarak yurt içinde veya yurt disinda yapilacak her türlü yayin seminer ve konferans gibi etkinlikleri üyelerine bildirir ve katilimi saglar. Gerektiginde kendi temsilcilerininkatilimini gerçeklestirir.
 • LPG ile ilgili olarak uluslararasi ve baska ülkelerin mevzuatlarini takip eder; bunlarin faydalanmak için yurt içinde bu alani düzenleyen mevzuatin degistirilmesi amaciyla, Kamu Kurum ve Kuruluslari nezdinde girisimlerde bulunur. Süreci takip eder ve gerçeklesmesini saglar.
 • LPG ile ilgili mevzuatin ögretilmesi ve uygulanmasi amaciyla, dernek üyeleri için kurslar açar; bilgilendirme yardimlarinda bulunur.
 • Kamuoyunda ve resmi merciler önünde üyelerinin menfaatlerini korur; sektörle ilgili sorunlarina çare arar. Gerektiginde Dernekler Kanunu’nun ilgili maddelerine uygun olarak kamuoyunu LPG konusunda aydinlatmaya yönelik beyanlarda bulunur; ilanlar ve bildiriler yayinlar.
 • Dernek, siyaset ve ticaretle ugrasmaz.
 • Türkiye’de yürürlükte bulunan mali,idari,teknik ve hukuki mevzuata uygun LPG satisini saglamak amaciyla, LPG piyasasinda faaliyet gösterenlerin faaliyetlerinin mevzuata uygun olmasi için çalismalar yapar ve ilgili resmi makamlarin kontrollerini saglar.
 • Istikrarli ve seffaf bir LPG piyasasi olusturulmasina hizmet etmek amaciyla, üyelerinin ortak menfaatlerini tespit eder ve bu ortak yarar dogrultusunda hareket ederek; varsa mali,idari, teknik ve hukuki mevzuata aykiri faaliyette bulunanlar hakkinda idari ve hukuki yollara basvurarak mevzuata ve hukuka aykiriligin ortadan kalkmasini saglar.
 • Dernek üyelerinin uygun fiyatlar ile kaliteli LPG temini maksadiyla, yurt içinde tedariki saglayan kamu kuruluslari ve özel tesebbüs ile temaslarda bulunur. Dagiticilar,saticilar ve kullanicilar arasindaki mevzuat ihlallerini önlemeye çalisir. Dagiticilarin,saticilarin ve kullanicilarin zarar görmemesi için ihlallerin ortadan kalkmasi maksadiyla hukuki yollara müracaat edebilir.
 • Kamu kurum ve kuruluslarinca görev verilmesi durumunda görevi alir ve bu görevleri yerine getirir.
 • Adli ve idari kaza mercilerinde üyelerini temsilen dava veya davalari açmaya, açilmis davalara müdahale etmeye ehildir.
 • LPG kullanicilarinin can ve mal güvenliginin saglanmasi ve çevrenin korunmasi için etkin bir rol oynar. Üyelerinin ve LPG piyasasinin, LPG'nin stoklanmasi, tasinmasi ve satisi asamalarinda, idari ve teknik olarak yürürlükteki mevzuatta alinmasi gereken tedbirlere uygun çalisip çalismadiklarini kontrol eder.Bu idari ve teknik tedbirlere uyulmadigi tespit edilirse, adli ve idari makamlari harekete geçirir.
 • Dernek 4721 Sayili Türk Medeni Kanununun 91.Mad.si geregince Tüzügünde yazili amaçlarin gerçeklestirilmesi için uluslararasi faaliyetlerde bulunabilir ve benzer amaçli ulusal veya uluslararasi diger dernekler ve sivil toplum kuruluslari ile temaslar yapabilir. 2908 sayili yasada belirlenen sartlar çerçevesinde yabanci dernek üyelerini davet edebilir veya kendi üyelerini gelecek davetlere gönderebilir, bu yolla iliski tesis eder. Gerekirse birlikte hareket edebilir, konusu ile ilgili çalismalar yapabilmek maksadiyla gerekirse benzer amaçli dernekleri bir araya getirebilir.
 • Dernek amacina uygun olarak hizmet verebilmesi için mesleki ve hukuki konularda danismanlik ve yardimlari hizmet sözlesmesi ile edinebilir.
 • Dernek anilan tüm faaliyetlerini gerçeklestirmek ve sürdürmek için ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde bagis alir ve gerektiginde yardimda bulunur. Ayrica bu amaçlari gerçeklesmesi için menkul ve gayrimenkuller iktisap edebilir, kiralayabilir, kiraya verebilir. Mülkiyetinde bulunan menkul ve gayrimenkulleri satabilir.
 • Dernek amaçlarini gerçeklestirmek için müsavir ve personel istihdam edebilir, sözlesmelerini feshedebilir.